I år ville vi berätta om oss med en annan approach än 2024. “Team up with the best” har varit med oss sedan 2022 och har sedan dess blivit en etablerad slogan. För oss handlar det om att alltid sträva efter att vara den bästa partnern, jobba med de bästa och leverera det bästa.
När arbetet med årets film började spånade vi fritt kring vad vi ville ha med, vad som var rimligt att fånga på film och hur vi skulle gå till väga. En sak visste vi redan från början: vi ville fortsätta säga “Team up with the best!”.
Tidigare har vi filmat mycket här på Alf Pettersson AB och berättat vår historia med fokus på oss som företag och människorna som jobbar här. Men i år ville vi bredda perspektivet och visa mer av det som händer hos våra kunder.
Det var inte lätt att välja. Vi har många kunder med imponerande verksamheter och intressanta historier att berätta. Den här gången fick vi möjlighet att besöka två påbyggare vars verksamheter på många sätt speglar det vi själva brinner för.
Trots att de arbetar med olika typer av fordon delar de samma tankesätt kring skalbarhet, flöde och effektivitet. Det blev tydligt att det är just sådana miljöer vi trivs bäst i och vill vara en del av.
Här hos oss ville vi berätta om precis samma sak. Hur vi arbetar för att skapa effektiva flöden, möjliggöra tillväxt och bidra till att våra kunders verksamheter fungerar ännu bättre. Det är också där vi ser kopplingen mellan oss och produkten som lämnar våra dörrar och fortsätter sin resa ut till kund.
Utmaningen blev därför att hitta den röda tråden. Hur berättar man om människorna, produkterna och samarbetena på ett sätt som känns äkta? Hur visar man att det som händer hos oss också har en plats hos kunden?
Vi hoppas att vi har lyckats berätta vår historia lika väl som våra fantastiska kunder berättar sin, och att filmen visar varför vi fortfarande tycker att budskapet är lika relevant idag:
TEAM UP WITH THE BEST
Missa inte heller vår 3D-renderade film om produkterna.
Med oss i montern i år hade vi en lastväxlare från Volvo med JOAB-krok, delar av produkterna har vi presenterat förut och några var på väg in som standardprodukter.
För att tydligt visa hur och var produkterna är monterade
renderade vi en liten film…
